Inspirert av sommersol, ferie og vakker litteratur, kom jeg i dag på den utmerkede ideen om å lage Lemonade på originalt men personlig vis. Jeg hentet frem diverse kokebøker og studerte mine gamle oppskrifter både på papir og på nett. Gubben ble sendt på butikken for å kjøpe modne og fortrinnsvis økologiske sitroner. Han kom hjem med Spar’s bortimot totale beholdning sitroner – De var hverken ekstremt modne eller økologiske – Men de var mange – i allefall 16 stk.. Og ettersom jeg er godt oppdratt i ånden; “man tager hva man haver “, så gikk jeg i gang:
Sitronene ble sortert etter modningsgrad og halvparten måtte innfinne seg med videre ettermodning før de får brukes til Lemonade på et senere tidspunkt. Men 8 stk store, gule, fine sitroner gikk videre i utvelgelsesprosessen og ble grundig vasket og skrubbet for videre prosessering. I følge flere av oppskriftene jeg fant på nett så oppgir de langt ferre sitroner i oppskriftene til 1 – 2 liter ferdig Lemonade. Men hjemme hos oss så liker vi syrlig og frisk Lemonade, så jeg bestemte meg for å bruke alle 8 sitronene. 7 stk av sitronene ble delt i to og saften ble presset ut i en bolle. Den siste sitronen ble delt i båter og puttet direkte i ei stor mugge. Deretter kokte jeg opp sukkerlake av ca 1/2 liter vann og 2 dl sukker. Jeg brukte farin denne gangen, men neste gang skal jeg prøve med brunt sukker (må muligens redusere sukkermengden litt da). Sukkerlake og sitronsaft ble deretter blandet og alt heltes i mugga. Til sist helte jeg i ca 1 liter kaldt vann i mugga. Så ble mugga satt i kjølerommet til avkjøling i bortimot en time.
Oppskrift på Lemonade
8 stk solmodne Sitroner
2 dl sukker
Totalt 1, 5 liter vann
Isbiter
Blader av Sitronmelisse til pynt
Sitronene vaskes og tørkes. Kutt 1 stk sitron i båter og ha i mugge. Del 7 sitroner i to og press ut saften i en bolle. Sil vekk steiner og hinner. Kok sukkerlake av ca 5 dl vann og 2 dl sukker. Dvs kok til alt sukkeret er oppløst. Blnd sukkerlake og sitronsaft. Hell alt i mugga. Bland deretter i ca 1 liter kaldt vann. Settes kaldt til avkjøling i minimum 30 – 60 min.
Ved serveringstidspunkt fylles isbiter i serveringsglassene. Hell opp med kald frisk lemonade og topp det hele med blader av Sitronmelisse. Klar ferdig server – KJEMPEGODT!!
Sett deretter av nok tid til å nyte et glass frisk Lemonade sammen med familie, gode venner eller rett og slett sommerens yndlingslitteratur – Jeg garanterer at opplevelsen vil bli vellykket

Boken jeg nyter sammen med et glass frisk Lemonade i dag, er:
Reisen hjem av Lori Lansens. Gleder meg ![]()
Inspired by the summer, vacation and beautiful literature, I came today on the excellent idea of making Lemonade in the original but personal way:
Recipe for Lemonade
8 pieces sun-ripened lemons
2 cups sugar
A total of 1, 5 liters of water
ice cubes
Leaves of Lemon for garnish
Lemons washed and dried. Cut 1 piece lemon into wedges and add to big jug. Part 7 lemons in half and squeeze out the juice in a bowl. Strain away the stones and skins. Boil syrup of about 5 ml water and 2 cups sugar. Cook until all sugar is dissolved. Blend syrup and lemon juice. Pour all into the jug. Then mix in about 1 liter of cold water. Refrigerate to cool for at least 30 – 60 min. At serving time fill ice cubes in serving glasses. Pour the mixture with cold fresh lemonade and top it all with leaves of Lemon Balm. Clear – finish – serve – Really good!




Din Strikkeblogg.no
Ravelry
Strikkeblogger.no

Det så kjempedeilig ut! Lenge siden jeg har prøvd dette nå, men nå fikk jeg lyst på!
Det skjønner jeg godt Hedvig. Lemonade er veldig veldig godt og forfriskende
Så deiiiiilig. Jeg har ikke laget limonade siden jeg bodde i Sør Amerika og plukket sitroner i bakhagen!
Det gjelder å bruke dagene som er lyse nå, en får heller tulle seg inn i et pledd og bli litt lenger ute på verandaen enn man egentlig hadde tenkt.. Sommervarmen lar visst vente på seg. Selv kan jeg kanskje ikke klage som satt ute i godt lag i går kveld og i dag hadde vi oppi 20 varmegrader på dagen..
Ha en god helg som begynner snart!
Det er synd sommervarmen lar vente på seg – Men det er sant som du sier; det gjelder å nyte de lyse sommerkveldene likevel. Det er helt greit med ullpledd og ullsokker – Nytelsen ligger på et annet plan
Jeg blir jo nødt til å teste denne oppskriften!!!! Klem fra Byfrua
Det gjør du rett i – Lemonade er veldig god. Prøv gjerne med brunt sukker også – en spennende variant. Lykke til
Jeg var så heldig at jeg fikk en smak, og den var nydelig
Ja ikke sant Karin